Fotograf na komunię

Przed nami maj, a wraz z nim kwitnące bzy, łąki pełne kwiatów, lasy głośne śpiewem ptaków i… niezwykły czas komunii świętych w naszych parafiach. To wielkie święto dla trzecioklasistów, którzy po raz pierwszy przystąpią do sakramentu przyjęcia komunii świętej.

Tyle tytułem wstępu, a teraz trochę fotograficznych porad. Wielu rodziców chce zachować te chwile na pamiątkę, dlatego zamawiają fotografa, który spędzi z nimi czas tego dnia. To dobry pomysł, gdyż pozwala uwiecznić wiele ważnych momentów. Zakładając, że w kościele będzie pracować fotograf zamówiony wcześniej przez rodziców lub księdza, nasz prywatny fotograf nie będzie robić zdjęć podczas celebracji. Może  jednak wykonać kilka ujęć przed kościołem, zdjęcia z rodzicami, chrzestnymi i dziadkami po uroczystości, kilka luźnych kadrów z przyjaciółmi. Jeśli zamawiamy u fotografa przygotowanie pełnego reportażu, takie zdjęcia są istotne do “napisania” fotograficznej historii. Kolejny etap to przyjęcie, gdzie prócz ujęcia ciekawych momentów z rodziną przy stołach, przy torcie i indywidualnych portretów można wygospodarować czas na krótką sesję plenerowa, która będzie dopełnieniem reportażu. Ja zawsze mam ze sobą akcesoria niezbędne do wykonania takiej sesji: różaniec, książeczkę do nabożeństwa i pismo święte. Na koniec reportażu dodaję zwykle kilka zdjęć z zabawy dzieciaków rozebranych z garnituru czy alby, żeby podkreślić ich beztroskę i radość.

Reportaż z komunii
Reportaż z komunii
Przyjęcie komunijne

Jeśli nie chcemy rezerwować fotografa na cały reportaż, możemy wybrać tylko sesję plenerową dziecka, która również będzie piękną pamiątką. Zdjęcia z różańcem, książeczką czy pismem świętym można zrobić w dniu komunii albo podczas białego tygodnia. Na sesję plenerową można się umówić w dogodnym dla rodziców momencie, ponieważ wymaga ona jedynie obecności dziecka ubranego w strój komunijny. Ja się umawiam zazwyczaj przed lub po mszy w ciągu białego tygodnia.

Ciekawą alternatywą dla zdjęć po komunii, jest sesja 2 tygodnie przed komunią. Robimy ją, jeśli rodzice chcą zrobić niespodziankę gościom i podczas przyjęcia wręczyć rodzinie gotowe zdjęcia dziecka z sesji plenerowej. To niezwykła pamiątka, którą goście zapamiętają na długo, ponieważ nie spodziewają się takiego podziękowania za przybycie. Sesję robimy wówczas 2 tygodnie przed planowaną uroczystością, żebym miała czas na wybranie i obrobienie zdjęć oraz wywołanie i zapakowanie odpowiedniej ilości odbitek. Ale uwierzcie, efekt jest piorunujący i bardzo miły dla wszystkich!

Sesja komunijna
Sesja komunijna
Sesja komunijna

Ostatnia rzecz warta przemyślenia, to forma, w której chcecie otrzymać zdjęcia od fotografa dla siebie i dla najbliższych. Mogą to być odbitki w eleganckim pudełku, fotoksiążka lub elegancki fotoalbum. Każdy z tych produktów mam w domu i pokazuję klientom podczas spotkania i podpisywania umowy. Dla najbliższych proponuję fotoksiążkę, mały fotoalbumik ze sztywnymi kartami, tripleks z ekoskóry, w którym znajdują się trzy zdjęcia wydrukowane na piance, albo tekturowy „jamnik” z ładnym nadrukiem na okładce mieszczący trzy fotografie.

Wybór należy do Państwa… Możliwości jest wiele, a ja chętnie służę pomocą.

Reportaż z komunii
Reportaż z komunii
Fotoalbum z pendrive
Reportaż z komunii
Pamiątka z komunii
Pamiątka z komunii

Dodaj komentarz